Елайнери чи Брекети: що краще обрати?

Ми дуже раді, що стрімкий розвиток стоматології сиавить перед нами таке питання, яке ще якихось 10 років тому здалось би неможливим. Проте хоч елайнерами можна пролікувати велику кількість ортодонтичних випадків, іноді все ж брекети є єдиним варіантом вибору. Далі розберемо усі особливості та нюанси лікування на брекетах та на елайнерах.

елайнери чи брекети

Зручність

Елайнери є зручнішими за брекети з кількох причин:

1.   Мобільність — елайнери можна знімати під час їжі та чищення зубів, що значно спрощує підтримку гігієни ротової порожнини і дозволяє уникнути обмежень в їжі.

2.   Комфорт — елайнери не мають металевих елементів, які можуть натирати або подразнювати ясна та щоки.

3.   Простіше доглядати — оскільки елайнери знімаються, їх легше чистити, і це зменшує ризик накопичення зубного нальоту навколо пристрою.

Естетика

Елайнери виглядають краще з точки зору естетики, оскільки вони практично непомітні завдяки прозорому пластику. Вони щільно прилягають до зубів, не привертаючи уваги. Брекети, навіть якщо вони керамічні або сапфірові, залишаються помітними на зубах через наявність металевих дуг та кріплень. Це робить елайнери привабливішими для тих, хто бажає, щоб їхнє ортодонтичне лікування було максимально непомітним.

Особливості гігієни та харчування

Ортодонтичне лікування накладає певні обмеження на стиль харчування пацієнта. Декому це може видатись незручним, але для досягнення очікуваного результату часто доводиться змінювати свої звички та типове меню.

Гігієна та харчування при носінні брекетів

Гігієна:

1.   Чищення зубів. Потрібно чистити зуби після кожного прийому їжі, використовуючи спеціальну ортодонтичну щітку та пасту.

2. Зубні йоршики. Необхідно використовувати зубні йоршики для очищення поверхонь брекетів, адже вони набирають на себе велику кількість зубного нальоту, який неможливо зчистити щіткою

3.   Зубна нитка. Використання зубної нитки може бути складнішим через брекети, але існують спеціальні нитки з жорсткими кінчиками, що допомагають у цьому процесі.

4.  Іригатор. Рекомендується використовувати іригатор для видалення залишків їжі з важкодоступних місць, переважно між зубами..

Харчування:

1.   Уникнення твердої їжі. Варто уникати твердих продуктів, які можуть пошкодити брекети (наприклад, горіхи, тверді цукерки).

2.   Уникнення липкої їжі. Липкі продукти (жувальна гумка, карамель) можуть застрягати у брекетах.

3.   Подрібнення їжі. Великі шматки їжі слід різати на менші, щоб зменшити навантаження на брекети.

4.   Уникнення газованих напоїв. Високий вміст цукру та кислот в газованих напоях може сприяти утворенню карієсу.

Гігієна та харчування при носінні елайнерів

Гігієна:

1.   Чищення зубів. Потрібно чистити зуби після кожного прийому їжі перед тим, як знову одягнути елайнери.

2.   Чищення елайнерів. Елайнери слід чистити м’якою зубною щіткою та пастою або спеціальним засобом для чищення елайнерів.

Харчування:

1.   Зняття елайнерів. Елайнери слід знімати перед їжею та пити щось, окрім води.

2.   Ніяких обмежень у їжі. Оскільки елайнери знімаються, немає обмежень щодо видів їжі, яку можна вживати.

3.   Вживання чистої води. Елайнери можна носити під час пиття чистої води, але не інших напоїв, щоб уникнути фарбування пластику.

Елайнери забезпечують більшу зручність у гігієні та харчуванні порівняно з брекетами, оскільки їх можна знімати під час їжі та чищення зубів. Брекети ж, навпаки, вимагають більш ретельного догляду та обмежень у харчуванні, щоб уникнути пошкоджень та утворення карієсу.

Ефективність та тривалість лікування

Ефективність лікування брекетами та елайнерами різна, тому ці два методи використовуються паралельно. 

Вибрати той чи інший спосіб може тільки стоматолог-ортодонт після повної діагностики стану ротової порожнини та підготовки прогнозу лікувальних дій.

Брекети:

  • Брекети високоефективні для корекції широкого спектру ортодонтичних проблем, включаючи серйозні випадки
  • Ортодонт може більш точно контролювати та коригувати положення зубів за допомогою брекетів, що забезпечує високий контроль лікування.

Елайнери:

  • Є дуже ефективними для корекції зубів і прикусу, але не в усіх випадках 
  • Механізм дії елайнерів полягає в поступовому переміщенні зубів окремо кожною капою, яка змінюється пацієнтом кожні 1-2 тижні, тому у складних випадках елайнери менш ефективні або вимагають більше часу і відповідно більшу кількість кап для досягнення необхідних результатів
  • Елайнери пропонують зручність у використанні, але потребують дисципліни з боку пацієнта, оскільки їх потрібно носити принаймні 22 години на день для досягнення ефективних результатів.

Тривалість лікування брекетами та елайнерами

Брекети:

  • Лікування брекетами зазвичай триває від 12 до 36 місяців, залежно від складності випадку.
  • Пацієнтам необхідно відвідувати ортодонта в середньому раз на 4-8 тижнів для корекції брекет-системи та контролю прогресу.

Елайнери:

  • Лікування елайнерами може тривати від 3-4 до 18 місяців для легких та відповідно більш складних випадків.
  • Відвідування ортодонта можуть бути менш частими, ніж при брекетах, від 6-8 тижнів та навіть до декількох місяців.

Вартість лікування

Зазвичай лікування елайнерами є дорожчим в порівнянні з брекетами. Вартість лікування залежить від наступних факторів:

1.   Складність випадку. Якщо потрібне складне коригування прикусу або вирівнювання зубів, лікування може бути дорожчим незалежно від обраного методу.

2.   Тривалість лікування. Чим більшу кількість переміщень потрібно виконати, тим відповідно довшою буде тривалість лікування та більшою буде ціна, адже кількість кап напряму впливає на ціну.

Загалом, брекети є більш доступними з фінансової точки зору. Однак важливо також враховувати індивідуальні вподобання та потреби пацієнта, а також фактори, які можуть вплинути на комфорт та естетику під час лікування. Якщо ж розглядати повний курс лікування, то сказати точно, що дорожче елайнери чи брекети, можна тільки для кожного конкретного випадку.

Заключення

Обидва методи є ефективними для вирівнювання зубів та корекції прикусу, але вибір між брекетами та елайнерами залежить в першу чергу  від складності ортодонтичного випадку, а також від особистих уподобань та способу життя пацієнта. Брекети є більш ефективними для складних випадків і забезпечують точніший контроль переміщення зубів. Елайнери ж є менш помітними та зручнішими у використанні, але потребують високої дисципліни з боку пацієнта. Що краще елайнери чи брекети, може рекомендувати тільки лікар після аналізу ситуації.

Інші роботи

Прокрутить наверх

Залишіть заявку

Ми зателефонуємо, надамо відповідь на усі запитання, а також запишемо вас на прийом до наших лікарів!

Місце для вашого коментаря. Можете вказати що саме вас турбує, або іншу додаткову інформацію.